Vad tjänar topp 10 procent i Sverige?
Officiell SCB-gräns för sammanräknad förvärvsinkomst, personer 20–64 år. Inkomstår 2024.
Svar i korthet · topp 10 %
719 700 kr /år
ca 59 975 kr/månad
Minsta förvärvsinkomst för att tillhöra topp 10 procent i Sverige 2024. Inte snittlön i gruppen, och inte lön efter skatt.
Hur mycket tjänar topp 10 procent i Sverige?
Enligt SCB krävs minst 719 700 kr per år (cirka 59 975 kr per månad) i sammanräknad förvärvsinkomst bland personer 20–64 år. Tjänar du det eller mer tillhör du topp 10 procent i den jämförelsen. Många i gruppen ligger högre — särskilt närmare toppen.
När folk frågar hur mycket topp 10 procent tjänar menar de oftast gränsen: hur hög förvärvsinkomst krävs för att tillhöra de högsta 10 procenten. Det är inte ett snitt för gruppen, utan tröskeln in i den.
Siffran gäller sammanräknad förvärvsinkomst bland personer 20–64 år — lön, pension och liknande, inte kapital. Gränsen skiljer sig mellan län och mellan män och kvinnor; se tabellerna längre ner. Vill du se din egen placering använder du kalkylatorn.
Topp 10 % för män och kvinnor
Samma åldersintervall (20–64 år), men separata fraktiler per kön.
Män
783 000 kr
ca 65 250 kr/mån
Kvinnor
643 500 kr
ca 53 625 kr/mån
Topp 10 % per län
Gränsvärdet skiljer sig regionalt. Belopp i kr per år.
- Stockholms län851 800 kr
- Skåne län708 900 kr
- Västra Götalands län704 700 kr
- Uppsala län703 300 kr
- Hallands län701 500 kr
- Norrbottens län680 000 kr
- Västmanlands län676 200 kr
- Östergötlands län669 200 kr
- Södermanlands län655 800 kr
- Västernorrlands län653 000 kr
- Blekinge län651 700 kr
- Västerbottens län648 100 kr
- Örebro län643 600 kr
- Värmlands län640 900 kr
- Dalarnas län637 000 kr
- Kronobergs län637 000 kr
- Gävleborgs län636 600 kr
- Jönköpings län632 500 kr
- Jämtlands län627 300 kr
- Kalmar län621 600 kr
- Gotlands län612 300 kr
Länsidorna är tillgängliga via statistikhubben; för kommunnivå använd kalkylatorn.
Vanliga frågor
- Vad tjänar topp 10 procent i Sverige?
- För inkomstår 2024 krävs minst 719 700 kr per år i sammanräknad förvärvsinkomst — cirka 59 975 kr per månad — bland personer 20–64 år, enligt SCB. Det är gränsen för att tillhöra topp 10 procent, inte snittlönen i gruppen.
- Hur mycket tjänar topp 10 procent i Sverige?
- Samma gräns: minst 719 700 kr/år (ca 59 975 kr/mån) i förvärvsinkomst. Personer i topp 10 procent tjänar det eller mer; många tjänar betydligt mer, särskilt nära toppen.
- Är det brutto eller netto?
- SCB:s fraktil gäller sammanräknad förvärvsinkomst (före skatt i den meningen statistiken redovisas). Det är inte lön efter skatt. För ungefärlig nettolön, använd skattekalkylatorn.
- Hur jämför jag min egen lön?
- På Inkomsttoppen anger du lön, ålder, kön och kommun och får ungefärlig placering. Månadslön × 12 är en approximation — deklarerad årsinkomst ger mer exakt jämförelse.
Underlag: SCB:s Statistikdatabas, inkomstår 2024. Publicerade gränsvärden från SCB används där de finns. Övriga jämförelser har beräknats av Inkomsttoppen. Om statistiken