Vad tjänar topp 1 procent i Sverige?
Officiell SCB-gräns för sammanräknad förvärvsinkomst, personer 20–64 år. Inkomstår 2024.
Svar i korthet · topp 1 %
1 465 300 kr /år
ca 122 108 kr/månad
Minsta förvärvsinkomst för att tillhöra topp 1 procent i Sverige 2024. Inte snittlön i gruppen, och inte lön efter skatt.
Hur mycket tjänar topp 1 procent i Sverige?
Enligt SCB krävs minst 1 465 300 kr per år (cirka 122 108 kr per månad) i sammanräknad förvärvsinkomst bland personer 20–64 år. Tjänar du det eller mer tillhör du topp 1 procent i den jämförelsen. Många i gruppen ligger högre — särskilt närmare toppen.
Topp 1 procent fångar den allra högsta delen av förvärvsinkomsterna. Gränsen är tröskeln in i gruppen — inte vad “en typisk” person i topp 1 tjänar i snitt.
Media blandar ibland ihop topp 1 procent i inkomst med topp 1 procent i förmögenhet. Den här sidan visar bara förvärvsinkomst. Kapital, bostad och skulder ingår inte.
Topp 1 % för män och kvinnor
Samma åldersintervall (20–64 år), men separata fraktiler per kön.
Män
1 702 800 kr
ca 141 900 kr/mån
Kvinnor
1 203 100 kr
ca 100 258 kr/mån
Topp 1 % per län
Gränsvärdet skiljer sig regionalt. Belopp i kr per år.
- Stockholms län2 073 400 kr
- Skåne län1 471 800 kr
- Hallands län1 378 500 kr
- Västra Götalands län1 325 500 kr
- Uppsala län1 307 600 kr
- Västmanlands län1 243 000 kr
- Östergötlands län1 218 500 kr
- Södermanlands län1 159 700 kr
- Värmlands län1 152 600 kr
- Kronobergs län1 137 600 kr
- Jönköpings län1 136 000 kr
- Blekinge län1 135 500 kr
- Örebro län1 123 200 kr
- Gävleborgs län1 121 100 kr
- Norrbottens län1 119 900 kr
- Västerbottens län1 116 800 kr
- Dalarnas län1 101 700 kr
- Västernorrlands län1 100 900 kr
- Jämtlands län1 082 200 kr
- Gotlands län1 080 300 kr
- Kalmar län1 079 200 kr
Länsidorna är tillgängliga via statistikhubben; för kommunnivå använd kalkylatorn.
Vanliga frågor
- Vad tjänar topp 1 procent i Sverige?
- För inkomstår 2024 krävs minst 1 465 300 kr per år i sammanräknad förvärvsinkomst — cirka 122 108 kr per månad — bland personer 20–64 år, enligt SCB. Det är gränsen för att tillhöra topp 1 procent, inte snittlönen i gruppen.
- Hur mycket tjänar topp 1 procent i Sverige?
- Samma gräns: minst 1 465 300 kr/år (ca 122 108 kr/mån) i förvärvsinkomst. Personer i topp 1 procent tjänar det eller mer; många tjänar betydligt mer, särskilt nära toppen.
- Är det brutto eller netto?
- SCB:s fraktil gäller sammanräknad förvärvsinkomst (före skatt i den meningen statistiken redovisas). Det är inte lön efter skatt. För ungefärlig nettolön, använd skattekalkylatorn.
- Hur jämför jag min egen lön?
- På Inkomsttoppen anger du lön, ålder, kön och kommun och får ungefärlig placering. Månadslön × 12 är en approximation — deklarerad årsinkomst ger mer exakt jämförelse.
Underlag: SCB:s Statistikdatabas, inkomstår 2024. Publicerade gränsvärden från SCB används där de finns. Övriga jämförelser har beräknats av Inkomsttoppen. Om statistiken